אמא מחייכת לתינוק שנמצא על שידת החתלה

מיתוסים לגבי חופשת לידה

כשהתינוק ישן גם האמא יכולה לישון?

9 מיתוסים על חופשת הלידה - והאמת


כולנו מדמיינות פחות או יותר איך תיראה חופשת הלידה המושלמת שלנו. הבעיה שהקשר בין הדמיון למציאות הוא מקרי בהחלט ונשען על שלל מיתוסים נפוצים. איזה מיתוס אמיתי ואיזה פחות? עשינו עבורך סדר


1. המיתוס: "חופשת לידה" 
נכון או לא נכון: פחות חופשה
המציאות:  השם שנתנו לחודשים הראשונים לאחר לידה הוא מיתוס. חופשה עבור מרבית האנשים היא פסק זמן של שלווה, מרגוע, נוף יפה והמון בילויים. חופשת לידה היא לא בדיוק זה. אין בה הרבה רגעים של  מנוחה, את רוב הזמן עסוקה בלחתל, להאכיל, לנקות, להלביש וחוזר חלילה. גם ברגעים של שקט, נדמה לך ששמעת את הבייבי בוכה, ואת קופצת בבהלה רק כדי לגלות שהוא דווקא שליו ורגוע. עם זאת, אם תלמדי "לשחרר" קצת ותיעזרי באימא או במישהו קרוב, תוכלי לגנוב קצת זמן לעצמך, שיכול להרגיש כמו חופשה אמתית.

2. המיתוס: "כשהתינוק ישן, גם האמא יכולה לישון"
נכון או לא נכון: נכון רק לאחוז בודד של נשים נערצות.
המציאות: המיתוס הזה אמנם נשען על גישה מאוד בריאה לחיים, אבל מעטות האמהות שמצליחות ליישם אותו. השעון הביולוגי שלנו לא מותאם לשעון הביולוגי של התינוק. הוא מעדיף לישון ביום, אנחנו מעדיפות לישון בלילה. חוץ מזה, תמיד יש דברים שאנחנו דוחות לרגע שהוא ירדם: לאכול משהו קטן, לדבר עם חברה או אמא בטלפון, להכניס כביסה למכונה, לשטוף כמה כוסות או בקבוקים, ואפילו סתם להתעדכן בפייסוש/אינסטוש. חוץ מזה, מי בכלל רוצה לישון כשברור שברגע שתירדמי התינוק יתעורר?

3. המיתוס: "משעמם להיות בבית עם תינוק" 
נכון או לא נכון: לפעמים.
המציאות:  בהתחלה את עוד מחלימה מהלידה, מתמודדת עם כאבים במקומות שמעולם לא חשבת שיכולים לכאוב ככה, וגם מתרגלת  לקטנצ'יק שתלוי בך לחלוטין. אחרי כמה ימים הכאבים פוחתים, אבל הבייבי נעשה תובעני יותר ויותר. כששניכם כבר מתרגלים אחד לשני, את מתאהבת בו יותר ממה שהאמנת שתוכלי לאהוב. כל זה מאוד מעסיק אותך, אבל לפעמים יש גם סתם רגעים משעממים. ההמלצה הכי טובה היא למצוא באזור מגורייך חוגי התפתחות, חוגי ספורט לנשים אחי הלידה שמשלבות אפשרות לבייביסיטר, זו הזדמנות טובה גם לפגוש עוד נשים שנמצאות בחופשת לידה ושאפשר לבלות איתן  ביחד.

4. המיתוס: "את חייבת לחזור לעצמך" 
נכון או לא נכון: נכון, אבל בלי לחץ.
המציאות: כשאנשים אומרים שתחזרי לעצמך, הם מתכוונים לכך שתשילי את כל המשקל העודף מהיהריון. אבל גם אם תחזרי למשקל הבסיס שלך, קיים סיכוי שלא תראי אותו הדבר כמו לפני ההיריון.  בסופו של יום,  הגוף נראה אחרת אחרי שסחב בתוכו בנאדם. חשוב שתזכרי שלכל אחת יש את הקצב שלה לחזרה למשקל ולא  תמיד יש את הזמן והכוח להתעסק עם דיאטה ופעילות גופנית מיד אחרי הלידה. טיפ קטן מאתנו: במקום להתחיל ישר עם דיאטה, פשוט נסי להקפיד על הרגלי תזונה טובים

5. המיתוס: "בחופשת לידה יש זמן לשבת בבתי קפה" 
נכון או לא נכון: נכון פחות ממה שהיינו רוצות.
המציאות: לא פשוט להתארגן ליציאה מהבית עם תינוק. אם פעם היית זורקת על עצמך משהו ויוצאת, עכשיו מדובר בהפקה של ממש כולל אריזת תיק החתלה, תזמון היציאה בין זמן השינה וזמן ההאכלה של התינוק, החלפת חיתול לתינוק והלבשתו, ואז החלפת חיתול נוספת כי הוא בדיוק עשה קקי. בין לבין את מוודאה שהחולצה שלך נקייה מפליטות ומשקפי השמש מסתירים היטב את העיגולים השחורים. אחרי כול זה, ללא ספק מגיע לך להתפנק בבית קפה. 

6. המיתוס: "את חייבת עזרה" 
נכון או לא נכון: נכון חלקית
המציאות: כל יולדת צריכה עזרה כלשהי. אצל כל אחת יש תשובה שונה לשאלה מהי אותה עזרה. ישנן נשים שצריכות שמישהו יהיה עם התינוק כדי שהן יוכלו להשלים שעות שינה כי אחרת לא יתפקדו מרוב עייפות. יולדות אחרות צריכות שמישהו יבשל עבורן או ינקה את הבית. יש נשים שרק צריכות אוזן קשבת וכתף להניח עליה את הראש מדי פעם. עזרה אפשר לקבל מבני משפחה וחברים או לקנות בתשלום (בייביסיטר, אוכל מוכן, מנקה). 

7. המיתוס: "כול מה שמעניין נשים בחופשת לידה זה פיפי-קקי" 
נכון או לא נכון: נכון.
המציאות: בחיים לא תיארת לעצמך שהפרשות הגוף הם עיסוק כל כך חשוב ומעניין. רק מי שמעולם לא גידל תינוק לא מבין כמה הנושא הזה עשיר ורב רבדים ומרקמים. אגב, זה לא הדבר היחיד שמעניין אותך, את עוסקת גם במצב הפליטות, בכמויות החלב, בציפייה לגרעפס ובשלל דברים שפעם הגעילו אותך והיום ממלאים את חייך.

8. המיתוס: "העולם שלך השתנה" 
נכון או לא נכון: בהחלט!
המציאות:  עשית דבר גדול! ילדת, הבאת לעולם הזה בנאדם, מעכשיו את אמא ולעולם לא תחזרי להיות מה שהיית פעם. רוב הזמן בכלל לא תזכרי מי היית לפני הלידה, גם בגלל שההריון והלידה מחקו לך תאי זכרון במוח, ובעיקר בגלל שכל מה שקרה לפני כן פשוט מתגמד. 

9. המיתוס: "לא תרצי שזה ייגמר לעולם" 
נכון או לא נכון: תלוי
המציאות:  יש נשים שמתגעגעות לעבודה שלהן ולהיות אשת מקצוע שמשוחחת עם אנשים מבוגרים על עניינים שברומו של עולם. אחרות הופכות את חופשת הלידה למקפצה לשינוי בחיים. סופה של חופשת הלידה מאלץ אותך להיפרד מהתינוק לכמה שעות ביום. יש רגעים שאת כבר מחכה בקוצר רוח פשוט להיות עם עצמך, ברגעים אחרים את מרגישה שאין סיכוי שתוכלי לנשום כשהבייבי רחוק. בסופו של דבר הרגע הזה יגיע, ותגלי שגם כשאתם לא ביחד, הוא חלק בלתי נפרד ממך לנצח. 


מקורות מידע:
https://www.betipulnet.co.il/articles/%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9%D7%AA_%D7%94%D7%9C%D7%99%D7%93%D7%94_%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%AA_%D7%A9%D7%9C%D7%99_%D7%90%D7%95_%D7%A9%D7%9C%D7%90
 


​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה