פרופיל של ילדה מביטה מעלה

כל מה שאתם צריכים לדעת על שלבי ההתפתחות של הפעוט שלכם

 
כיצד הפעוט שלכם משתנה, ולמה כדאי לצפות
התינוק שלכם עכשיו כבר פעוט והוא חווה דברים חדשים בכל יום: מיצירת חברים חדשים בפעוטון ועד לאכילת מגוון גדול יותר של מזונות. כמו כן, הוא גם מתחיל ללכת, לדבר ולשחק.
 
החל מגיל 12 חודשים, ההתפתחות המוחית של הפעוט מתקדמת בקפיצות ובניתורים. הוא עושה צעדים ראשונים, מתחיל לבטא מילים ראשונות. אתם כמובן מתרגשים ומתפעלים, אבל מלבד זאת, אתם יכולים גם לתמוך, לעודד וכמובן לעטוף באהבה. ואולם זכרו: כל ילד הוא ייחודי, ולכל אחד מהם קצב משלו ודרך משלו להתפתח.
 
הפעוט שלכם עושה צעדים ראשונים
הצעדים הראשונים של הפעוט שלכם הם ללא ספק אחד מציוני הדרך הגדולים בהתפתחותו. ברגע אחד הוא עומד או מושך את עצמו לעמידה, וברגע הבא הוא כבר מתהלך בחדר. חשוב להדגיש: אין גיל "נכון" שבו פעוט צריך להתחיל ללכת ולכל פעוט יש קצב משלו. יחד עם זאת, רוב הפעוטות מתחילים ללכת בין גיל 11 ל-14 חודשים. לכן, עודדו את הפעוט שלכם, אבל תנו לו להתקדם בקצב שלו. ברגע שהוא יצבור ביטחון ואיזון, כבר לא תוכלו לעצור אותו.
 
האם הפעוט שלכם ימני או שמאלי?
כשיתקרב ליום ההולדת השני שלו, תוכלו להבחין אם הפעוט שלכם הוא ימני או שמאלי. שמאליות היא נדירה יחסית, ורק 7%-10% מהאוכלוסייה הבוגרת היא שמאלית. מה שלא יהיה הצד המועדף שלו, הפעוט ישתמש בצד החזק שלו כדי לצייר, לבעוט בכדור ולאכול בעצמו.
 
הפעוט שלכם מפתחת מודעות עצמית
הפעוט שלכם חווה מגוון רחב של רגשות ככל שמוחו מתפתח. אך אוצר המילים שלו עדיין די מוגבל, לכן לא תמיד הוא יכול לבטא את עצמו או לומר מה הוא רוצה. זוהי הסיבה שבסביבות גיל שנתיים פעוטות חווים התקפי זעם והתפרצויות עזות. תקופת חיים שזכתה לשם "גיל שנתיים הנורא". זוהי גם התקופה שבה פעוטות הופכים למודעים יותר לעצמם – בקרוב תבחינו כי הוא מתחיל להשתמש במילה "אני" לעתים קרובות, הבנת תפיסת השיתוף יכולה לקחת זמן, כך שדי נפוץ שהפעוט יחטוף צעצועים ויכריז "שלי".
 
הפעוט שלכם מדבר מעט, אבל מבין הרבה
בסביבות גיל 12 חודשים, הפעוט שלכם כבר מכיר ומשתמש ב-1-5 מילים. תוך מספר חודשים עתיד המספר להכפיל ואף לשלש את עצמו. אם אתם מנהלים בית דו-לשוני מספר המילים בהן הפעוט ישתמש יתחלק בין השפות. לא כל הפעוטות מבטאים את עצמם במילים, כך שאם הפעוט שלכם אינו מרבה לדבר, אל תדאגו. הוא מבין הרבה יותר ממה שהוא אומר.
 
כשיתחיל לחבר מילים יחד, המשפטים יהיו די פשוטים: למשל, "משחק אני" כשהוא רוצה שתשחקו איתו, למשל. בשלב זה, קרוב לוודאי שהפעוט יאהב לשיר שירי ילדים ובעיקר שירי משחק, כמו "ידיים למעלה, על הראש".
 
הפעוט שלכם רוצה להחליט לבד
ככל שהפעוט מתפתח קוגניטיבית כך גדלה אצלו המודעות למתרחש סביבו, ביחד עם אסרטיביות ורצונות משלו.  זה יהיה רעיון טוב להניח לו להחליט לבד בדברים פשוטים, כמו מה ללבוש, איזה שיר לשיר ואפילו אם הוא רוצה לשתות.
 
בשלב הזה מומלץ לעזור לו לפתח קואורדינציה, לרוץ, לקפוץ, לתפוס כדור, ללכת אחורה וכדומה. זכרו גם להיות מודעים להבעות הפנים שלכם ולרבגוניות השפה בשלב הזה. הפעוט שלכם לומד על ידי חיקוי בדרכים שאתם לא מצפים להן והתוצאה יכולה להיות די מפתיעה!
 
מה הפעוט שלכם צריך לאכול
פעוט זקוק לכמות אנרגיה הגדולה פי 3 ממבוגר, אך הקיבה שלו קטנה כשליש מזו של מבוגר, ומשמעות הדבר שכל ביס חשוב. כדאי להקפיד על שגרה של 3 ארוחות עיקריות, ובין הארוחות לספק נשנושים מזינים, כגון: פרי או מעדן לא ממותק. כדי לוודא שהוא מקבל את כל רכיבי התזונה, הורים רבים ממשיכים להאכיל את הפעוט בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות), כארוחה קלה או כהשלמה לארוחה עיקרית.
 
​​​
שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה