כוס חלב מונחת על שולחן

מה עושים אם יש חשד לאלרגיה לחלב

האם זו אלרגיה לחלב או אי-סבילות ללקטוז?
ההבדל משמעותי: אלרגיה חמורה יותר מאשר אי–סבילות, אך בשני המצבים ישנם תסמינים דומים, מה שהופך את היכולת להבחין בניהם למעט מסובכת. אלרגיה לחלב כרוכה בתגובה של מערכת החיסון לאחד או יותר מהחלבונים שנמצאים בחלב, בעוד שבאי–סבילות מערכת החיסון אינה מעורבת. אי–סבילות נגרמת מחוסר היכולת להתמודד עם רכיבים מסוימים של החלב. דוגמה נפוצה אחת היא אי סבילות ללקטוז מצב הקיים אצל אנשים מסוימים שגופם אינו מייצר כמות מספקת של האנזים לקטאז, המפרק את הלקטוז והופך אותו קל לעיכול. לקטוז בלתי מעוכל גורם לתסמינים בלתי נעימים כמו שלשול, נפיחות וגזים.
 
אם, חלילה, יש לתינוק שלכם אלרגיה לחלב, הוא יפתח תגובה אלרגית לחלב פרה וגם לתמ"ל המבוסס על חלב פרה. לעתים נדירות מאד תגובה אלרגית תתרחש גם אצל תינוקות שיונקים חלב אם. סימני אלרגיה לחלב אצל תינוקות כוללים עוויתות בבטן, הקאה, שלשול, פריחה, סרפדת, אקזמה וקשיי נשימה. ואולם חשוב לזכור, כי תסמינים בודדים יכולים לפעמים להיות קשורים למחלה קלה כלשהי. לכן, רק אם התסמינים מופיעים בשני מקומות נפרדים בגופו של התינוק – למשל בבטן ובעור, בצורת הקאה וסרפדת – חייבים לפנות לייעוץ רפואי.
 
מה הקשר בין הנקה לאלרגיה לחלב
טיפול באלרגיה לחלבון חלב פרה כרוך בהוצאה מוחלטת של חלב פרה מהתזונה של התינוק שלכם וזה כולל כל מאכל או משקה חלביים או שעלול להכיל חלב. חיוני שתתרגלו לקרוא את תוויות המזון בכל קנייה. בעיקר משום שיש מקרים, מאד נדירים אמנם, בהם התינוק עלול להגיב לחלבוני החלב שעוברים מהתזונה שלך אל חלב האם שלך. לכן, אם יש אבחנה ודאית שהתינוק שלכם אלרגי לחלבון חלב פרה ואת מניקה, ייתכן שיהיה עלייך לשנות את התזונה שלך, בהתאם להמלצת הרופא
 
במה תאכילו את התינוק שלכם אם אובחנה אלרגיה לחלב?  
אם התינוק שלכם אובחן כאלרגי לחלב שאלו את הרופא לגבי תמ"ל מיוחד לתינוקות הסובלים מאלרגיה לחלב, שעבר הידרוליזה. החלבון בתמ"ל זה פורק לחתיכות קטנות יותר כדי שמערכת החיסון של התינוק לא תזהה אותו כאלרגן. זהו תהליך שאינו משפיע על הערך התזונתי של התמ"ל. לא מומלץ לתת לתינוק תמ"ל על בסיס סויה לפני גיל 6 חודשים, מכיוון שלעיתים קרובות תינוקות המגיבים בתגובה אלרגית  לתמ"ל המבוסס על חלב פרה מגיבים גם לתמ"ל המבוסס על סויה.

נוטרילון פפטי מכילה חלבון שעבר תהליך הידרוליזה אשר מפרק את חלבון חלב הפרה ובכך מפחית את הסיכון לפיתוח תגובות אלרגיות למזון. לפרטים לחצו כאן​.​
 
עד כמה נפוצה אלרגיה לחלב אצל תינוקות?
הנה הודעה מרגיעה: רק כ-2-3% מהתינוקות בני פחות משנה אלרגיים לחלב פרה. לרוב, האלרגיה חולפת עד גיל  3, ואולם ישנו מספר קטן של  ילדים, שימשיכו לסבול מכך עד גיל 6–8 שנים, לפחות. ואולם, לפעמים האלרגיה ממשיכה אפילו עד גיל הבגרות – במיוחד אם יש היסטוריה משפחתית של אלרגיות.
 
​​​​​​​

אלרגיה ואי-סבילות

שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה