אישה מחבקת שמיכה

כך תטפלי בעצמך לאחר הלידה

את מתאוששת מהלידה, עדיין מעכלת את הפלא הזה שהתרחש בגופך. זה היה קשה, אולי כואב, אולי כרוך בהתערבות רפואית. עכשיו זה הזמן שלך לחזור לעצמך, במהלך ששת השבועות הבאים שנקראים "משכב לידה". בפרק זה תוכלי לקבל תשובות על שאלות נפוצות שיש לאימהות אחרי הלידה.

 

מדוע יש כאבים וכמה זמן ימשכו?

כאבים לאחר הלידה נגרמים מהתכווצויות הרחם שעוזרות לעצור את הדימום. התכווצויות אלו עוזרות גם לכווץ את הרחם שלך בחזרה לגודלו ולמקומו באגן. נשים מסוימות תיארו את עוצמת הכאבים שלאחר הלידה כדומים לעוצמת הצירים. משך הזמן בו הכאבים יכולים להימשך לאחר הלידה הוא אישי, אך בדרך כלל מרגישים הקלה משמעותית אחרי שבוע. אם את סובלת מכאב ממושך רצוי שתיגשי לבדיקה אצל רופא הנשים.

 

מדוע יש דימום ומתי זה יפסק?

טבעי שיהיה לך דימום מהנרתיק לאחר הלידה, בין אם ילדת בלידה רגילה ובין שילדת בניתוח קיסרי. הדימום צריך לפחות בכל יום, ולשנות את צבעו בהדרגה לכהה יותר, כמו ביום הווסת האחרון. ואולם אם הדימום כבד מאד, מתחדש לאחר שכבר פחת, אם יש לך קרישי דם גדולים או ריח חריף - פני מיד לרופא הנשים או למרפאת נשים, לבדיקה ולייעוץ. הדימום מפסיק בדרך כלל לאחר 6 שבועות, אך ישנן נשים המדווחות על דימום ממושך יותר.  

 

האם צריך לטפל בתפרים לאחר הלידה?

אם יש לך תפרים בחיץ הנקבים חיוני שתטפלי בהם. צפוי שהתפרים ימסו תוך כשבועיים, עד אז, שמרי עליהם נקיים, שטפי את האזור במים פושרים בכל פעם שאת מחליפה את התחבושת ולאחר שאת הולכת לשירותים. השתמשי במים בלבד, סבוני רחצה מכל הסוגים, גם העדינים ביותר, עלולים להפריע לתהליך ההחלמה הטבעי. את יכולה להשתמש במראה כדי להתבונן בתפרים ולהיווכח שאינם מזדהמים. אם יש לך חששות כלשהם לגבי התפרים פני לבדיקה אצל רופא הנשים.

אם ילדת בניתוח קיסרי, מומלץ שתנקי את הפצע לפחות פעמיים ביום, עם מים בלבד. כמו כן, שימי לב שלא מתהווה במקום זיהום. אם את חוששת שהפצע אינו מתרפא כראוי, אם המקום חם מאד לנגיעה או שיש אדמימות מסביב לפצע, פני לבדיקת רופא.

 

מדוע את כל כך עייפה לאחר הלידה

טבעי שתרגישי עייפה ודואבת לאחר לידה. אחרי הכול, בלידה הפעלת ואימצת כל שריר בגופך. כמו כן, לאחר הלידה, רמות ההורמונים שלך מתחילות לרדת, וגורמות לגידים שהיו רפויים כשהיית בהיריון להתהדק שוב, מה שעלול לגרום לך להרגיש נוקשות. ייתכן גם שהצירים שלך נמשכו כמה ימים, וחסרות לך שעות שינה. העצה הטובה ביותר היא לישון כשהתינוק ישן, כדי לנוח. המנוחה הזו חשובה לך מאד.

להמלצות ותמיכה פנו לצוות התזונאיות המקצועיות שלנו

צוות התזונאיות של נוטרילון זמין עבורכם לכל שאלה במגוון פלטפורמות

x