תינוקת מחייכת

התינוק שלכם בין גיל 4 ל-6 חודשים

מה התינוק שלכם מנסה ויכול
התינוק שלכם כבר מתהפך? עידן חדש החל בחייו ובחייכם. הזרועות, חלק הגוף העליון והצוואר שלו מתחזקים והוא יכול לשבת עם תמיכה, להחזיק את ראשו ביציבות.  מקסים לראותו אותו מתגלגל ומתפתל, וזה אומר שכבר אי אפשר להשאיר אותו לבד, אפילו לא לכמה שניות. אם הזריזות והגמישות מקשות עליכם להחליף לו חיתול נסו לחתל אותו על מיטת נוער, ספה או אפילו על השטיח, כדי למנוע נפילה.
 
בכלל, השטיח הוא מגרש משחקים אידיאלי. זה הזמן להניח עליו שמיכה או סדין, לפזר צעצועים צבעוניים ולהשכיב את התינוק על הבטן, כשאתם בסביבה כמובן, משגיחים. אתם מוזמנים לעודד להימתח ולהגיע לצעצועים שהנחתם מעבר להישג ידיו. כך  התינוק יחזק את שרירי הבטן ויקבל הזדמנויות להתגלגל.
 
התינוק שלכם מגלה את הידיים
בתקופה זו התינוק שלכם מגלה כיצד להשתמש בידיו ובאצבעותיו באמצעות פעולות יומיומיות כמו תפיסת צעצוע ואחיזה בחפצים הסמוכים אליו. רפלקס האחיזה הטבעי של התינוק יהפוך בהדרגה לתנועות מבוקרות יותר של ידיים ואצבעות. בשלב זה התינוק יהיה מסוגל לחקור חפצים על ידי החזקתם וטלטולם בידיו במקום רק למצוץ אותם. אם אתם מאכילים אותו מבקבוק אתם יכולים לעודד אותו להחזיק את הבקבוק בשתי ידיו  - זה ישפר את אחיזתו וגם ישחרר אתכם לעשות דברים אחרים.
 
התינוק שלכם מגלה עולם משעשע וצבעוני
בתקופה זו של חייו התינוק שלכם מתחיל לראות למרחק רב יותר ולמקד טוב יותר את עיניו, אפילו עד לאצבעות הרגלים שלו. העולם שלו הופך למקום יותר משעשע וצבעוני. זה הזמן להתחיל לאסוף את שיערכם, להוריד עגילים תלויים ולוודא שהמשקפיים שלכם מחוץ לטווח ידו של התינוק. בגיל 6 חודשים, הראייה של התינוק שלכם משתפרת עוד יותר והוא יוכל לראות עד לקצה השני של החדר.
 
יכול להיות שהוא אומר "אבא"?
בגיל 4–6 חודשים התינוק שלכם מפתח מגוון מרשים ומקסים של קולות. בנוסף לקולות ההמיה והגרגורים ייתכן שתבחינו בצלילי "מא" ו"בא" לעיתים קרובות יותר. זה מפתיע ומרגש, אבל ייקח זמן עד שהתינוק ידע לקרוא לכם בשם "אבא" ו"אמא". ועדיין, כל כך נעים ומהנה לשמוע את ההברות האלה גם כך. ייתכן שתתחילו גם לשמוע צחוקים וצחקוקים אמתיים – בפרט כשאתם משחקים איתו או מדגדגים אותו.
 
נכון שכייף לשיר ולדבר עם התינוק שלכם? ובכן, המחקרים מוכיחים כי פטפוט עם התינוק ושירה יכולים לסייע להתפתחות השפה באמצעות חיקוי. אינטראקציות פשוטות ויומיומיות –לדבר, לצחוק או לחייך – יעזרו לו להתפתח. שעת האמבטיה יכולה גם היא להיות  הזדמנות עבור התינוק להבין כיצד הוא יכול לשלוט בתנועותיו – למשל, כשהוא משפריץ מים בידיו וברגליו.  
 
איך תדעו שהתינוק שלכם מוכן להתחלת טעימות ומתן מוצקים?
לקראת גיל 6 חודשים מרביצת התינוקות מוכנים להתחיל שלב נוסף- שלב הטעימות וחשיפה למוצקים. הסימנים הנפוצים לכך הם: מציצת האגרוף, הבעת עניין במזון שאתם אוכלים ועלייה משמעותית בכמות החלב שהוא אוכל. אם הבחנתם בסימנים אלה אצל התינוק שלכם, כדאי שתשקלו לתת לו לטעום מזון מוצק ועדין.
 
​​​​​​

כיצד התינוק שלכם גדל ומתפתח

שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה