תינוק

התינוק שלכם בין גיל 7 ל-9 חודשים

התינוק שלכם מתחיל לדעת מה הוא רוצה
הוא חמוד, משתובב, פעיל ויש לו עניין גדל והולך בכל חפץ שיש בחדר. המשמעות היא שתמצאו את עצמכם מקדישים זמן רב להגנה עליו מפני סכנות. ככל שהאישיות שלו מתפתחת, התינוק עשוי להפוך לאסרטיבי יותר ולהפגין העדפות לדברים שהוא אוהב, כמו סוגי מזון או צעצועים מסוימים, ובו בזמן יתרחק ממה שאינו אוהב.
 
התחלתם כבר להאכיל אותו במזון מוצק? תהליך המעבר למוצקים אמור להיות כעת במלוא תנופתו. הוא זקוק לתזונה מגוונת כדי לקבל איזון נכון של ויטמינים ומינרלים, וכמובן – אנרגיה לגדילה. זה הזמן להציג לו טעמים חדשים, ומזון  מרוסק ומעט סמיך. אל תחששו לתת לו כפית ולהניח לו לעשות בלגן - גם אם זה אומר שתצטרכו לזחול אחר כך על הרצפה ולנקות. כל זה רק תורם לתהליך הלמידה שלו.
 
 
ישנם סימנים נוספים שכדאי להיות ערים לגביהם: למשל, כשהתינוק יושב בכסא אוכל מוגבה ואוסף מזון מהמגש, סימן שהוא רוצה לנסות לאכול בעצמו, והגיע הזמן לתת לו "אוכל אצבעות" .אוכל אצבעות הוא שלב  מרגש מאד עבור התינוק שלכם. אכילת מזון במרקם סמיך ולעיס יותר מסייע להתפתחות שרירי הדיבור של התינוק.
ואולם גם אם הוא אוכל בתיאבון אוכל אצבעות ומזון מרוסק, אל תוותרו על תוספת חלב אם או תמ"ל. מזון תינוקות עשיר בברזל וחלב אם או מזון המשך לחלב אם, עדיין חיוניים בגיל זה, מכיוון שמאגרי הברזל של התינוק שעמם נולד מתחילים להידלדל בסביבות גיל 6 חודשים.
 
איך תוכלו להגן על התינוק ועל הבית שלכם
איזה כייף זה לזרוק חפץ ולראות אותו מתרסק על הרצפה? התינוק שלכם לומד מה קורה לחפץ אם עוזבים או זורקים אותו ונהנה מאד להתאמן בכישור החדש הזה – גם אם אתם קצת פחות.
 
זה גם הזמן שבו הוא מתחיל לזחול, או לנסות לזחול. לא כל התינוקות זוחלים – חלק מהם מעדיפים לגרור את עצמם על ישבנם, ואחרים מתקדמים ישירות לעמידה ומנסים ללכת. תינוקות רבים מעדיפים לזחול אחורנית.
 
ככל שרמת הפעילות של התינוק שלכם מתגברת, כך הוא זקוק למרחב חקירה גדול יותר. משום שלוקח לו זמן ללמוד את משמעות המילה "לא"! כדאי שתבחנו כיצד להפוך את הבית בטוח עבור התינוק, כדי לשמור גם על התינוק וגם על חפצים שבירים, ולמנוע סכנות ונזקים.
 
תגיד "ביי ביי"
בתקופה זו מתפתח במוחו של התינוק שלכם האזור שאחראי על היכולות המוטוריות שלו. יש להניח כי הוא כבר יודע לנופף לשלום ("תגיד ביי ביי"). ככל שגדלה השליטה על שרירי רגליו, הוא מסוגל לשאת יותר משקל על כפות הרגליים, מה שאומר שבקרוב מאד הוא ינסה לעמוד, אם טרם ניסה. כמו כן, הוא יאהב להתנדנד מעלה מטה בחיקכם, בנדנדת תינוקות או על טרמפולינה.
 
נסו ליצור משטחי משחק מעניינים ומרגשים עבור התינוק שלכם על ידי בניית מכשולים בעזרת כריות או צעצועי פרווה גדולים ורכים, שעליהם הוא יוכל להתגלגל או לזחול. הדבר יחזק את שריריו ויעודד את הטבע החקרני שלו.
 
היי, לאן נעלמתם?
כאשר תינוק בן 7 חודשים הוא מתחיל לפתח את תפיסת המרחב. יחד אתה מתפתחת "חרדת נטישה". לכן, יכול להיות שהוא  יהפוך למפוחד, ידבק אליכם או יבכה כשתעזבו את החדר, אפילו אם רק לרגע. שמירה על שגרה יומית תעזור לו להרגיש בטוח יותר. משחקי מחבואים, תוך כדי שהשמעת קולות "קוקו" מסורתיים, גם הם יכולים להקל על חרדת הנטישה של התינוק. באמצעותם הוא יבין שאנשים וחפצים ממשיכים להתקיים גם כשהם אינם בטווח הראיה שלו. שלא לדבר על הנאה צרופה מהמשחק עצמו.
 
התינוק שלכם מתחיל להבין משמעות של מילים
למרות שהוא עדיין אינו מדבר, תינוק שלכם מתחיל לזהות את השם שלו, ויתחיל בקרוב לסובב את ראשו כשישמע אותו. מלמולי התינוק האקראיים יתחילו להישמע דומים יותר למילים, ככל שהוא יחזור על הצלילים שבהם כבר התמחה. בגיל 7 חודשים, כשהתינוק שלכם קורא לכם בשם בא או מא, או מה שלא יהיה השם שבו בחר לקרוא לכם – הוא מבין ששמות אלה מתייחסים לשני אנשים מיוחדים מאד בחייו. תינוק בן 9 חודשים, כבר יתחיל להבין את משמעות המילה "לא" – אבל לא בהכרח יתייחס אליה בצייתנות.
​​​​​​​​​

כיצד התינוק שלכם גדל ומתפתח

שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה