פלג גוף תחתון של תינוק

הצואה של התינוק שלכם

 
הקשר בין צבע הצואה והתפתחות התינוק שלכם
נכון שהנושא הריחני הזה יכול להיות קצת מביך, אבל חשוב שתהיו מודעים לכך שהצבע והמרקם של צואת התינוק שלכם מעיד על מצב בריאותו ועל שלבי התפתחותו. בימים הראשונים לאחר הלידה, הצואה של התינוק תהיה ירקרקה – שחורה ודביקה, מה שנקרא "מקוניום". מקוניום מורכב ממי שפיר, רירית, וכל מה שהתינוק בלע בהיותו ברחם. לאחר תחילת ההנקה הצבע ישתנה לצהבהב. המרקם יהיה מעט נוזלי ולצואה עשוי להיות ריח מתוק במקצת. אם החלטתם לתת לתינוק תמ"ל וכשתתחילו לתת לו מזון מוצק הצואה שלו תראה ותריח כמו צואה של מבוגרים.
 
מתי לחשוד שהצואה לא תקינה
בכל מקרה של חשש לחריגה בצבע או במרקם הצואה - צרו קשר עם רופא  הילדים. למשל:
 
אם יש לתינוק שלכם עצירות - אם התינוק שלכם מתוח ועצבני, וראה כי הוא מתאמץ לרוקן את מעיו, והצואה קטנה ויבשה, בדומה לגללי עיזים, ייתכן שהוא סובל מעצירות.
 
אם יש לתינוק שלכם שלשול - למרות שצואה של תינוק נוטה להיות רכה, ובמיוחד בימים הראשונים, אם הצואה מימית ומתפרצת בעוצמה, או אם התינוק מרוקן את מעיו לעיתים קרובות, ייתכן שיש לו שלשול. שלשול יכול להיגרם ממחלה בקיבה, מאכילת יתר של פירות, כמו כן, ייתכן שמדובר באלרגיה או אי-סבילות למזון.
 
אם צבע הצואה ירקרק - עודף לקטוז הוא אחת הסיבות העיקריות לצואה ירוקה. מקורו של הלקטוז, סוכר החלב, בחלב אם והתופעה נפוצה אצל תינוקות שיונקים מעט אך לעיתים קרובות. במקרה כזה, ודאי שאת נותנת לתינוק לסיים לגמרי לינוק משד אחד לפני שאת מעבירה אותו לשד השני, כדי להיות בטוחה שהתינוק מקבל גם את החלב העשיר והשמן יותר (hindmilk) המכיל פחות סוכר.
 
אם צבע הצואה בהיר מאד - צואה בהירה מאד, עלולה לסמן שיש לתינוק צהבת. אל חשש: זו מחלה נפוצה מאד אצל יילודים, שיכולה לגרום לצבע צואה בהיר מאד. מחלה אינה מסוכנת אם נותנים לה את הטיפול המתאים, ובדרך כלל היא חולפת אחרי כמה שבועות. פנו לקבלת ייעוץ וטיפול אצל רופא הילדים.
 
אם יש סימנים של דם בצואה  - סימנים לדם בצואה יכולים להיות מבהילים מאד, הדבר עלול להעיד על אלרגיה או שזה נגרם כתוצאה מעצירות. המאמץ לרוקן את המעיים עלול לגרום לבקעים קטנים בעור פי הטבעת של התינוק שלכם ולדימום קל. כדי להיות בטוחים ורגועים, פנו לייעוץ אצל רופא הילדים.
 
​​​​​​
שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה