כיצד ליצור שגרת שינה טובה לתינוק

כשמדובר ביצירת שגרת שינה לתינוק שלכם, חשוב לשמור על ציפיות מציאותיות. בשבועות שלאחר הלידה, התינוק פשוט ישן, מתעורר ואוכל לפי לוח הזמנים המוכתב על ידי האינסטינקטים שלו. אולם כעבור מספר שבועות, אפשר להתחיל להבנות היבטים בסיסיים כגון לילה ויום, שיכולים לעזור בכל הקשור לפיתוח שגר בהמשך.

 

כיצד לעזור לתינוק לישון כל הלילה

דפוס השינה של כל תינוק שונה, אבל יש לנו טיפים שיעזרו לפתח הרגלי שינה טובים עבור כל לוח זמני שינה וערות.

למדו את הסימנים

עייפות יתר עלולה להקשות על התינוק להירדם, לכן חשוב לדעת מתי הוא מוכן לתנומה. בסופו של דבר אתם תדעו באופן אינסטינקטיבי מתי התינוק עייף, אבל עד אז, הסימנים לכך כוללים בכי, שפשוף העיניים, משיכת האוזניים ועיגולים כהים מעט מתחת לעיניים. 

מהי האכלת אשכול?

"האכלת אשכול" הוא מונח המשמש לתיאור דפוס מסוים של האכלה שבו תינוק אוכל לעתים קרובות – כמעט כל הזמן – במשך מספר שעות אחרי הצהריים או בערב ועד לשעת השינה.

"תינוקות אוהבים לינוק לפני השינה, וזו יכולה להיות ההזדמנות המושלמת ליצירת חיבור עם התינוק בחודשים הראשונים שלכם יחד".

 

מהי "האכלת חלום"?

האכלת חלום עשויה לעזור לתינוק שלכם לישון במשך זמן רב יותר ויכולה להרגילו בעדינות לדפוס שינה שיהיה קל יותר עבורך. שלוש או ארבע שעות לאחר שהתינוק הלך לישון, נסו להעיר אותו למחצה להנקה שקטה. הרעיון הוא למלא את הבטן של התינוק מבלי שהוא יהיה ערני לחלוטין; הוא צריך להירדם שוב בקלות לאחר ההזנה.

האם פורמולה לתינוקות עוזרת לתינוקות לישון במשך זמן רב יותר?

אין ראיות המצביעות על כך שפורמולה לתינוקות גורמת לתינוקות לישון במשך זמן רב יותר. 

חיזוק ההבדל בין יום ולילה

בחודשים הראשונים, יש לפעול לפי לוח הזמנים של התינוק, כך שהלילות הלבנים והיקיצות המוקדמות עשויים להפוך סדירים יותר. אבל בשבועות הראשונים, אפשר להתחיל ללמד את התינוק בעדינות את ההבדל בין יום ולילה. בשעות היום יש להשאיר את הווילונות פתוחים ולצאת החוצה לטיול, לעודד את התינוק להיות ערני ופעיל ולשחק איתו ככל שאפשר. 

כשהלילה יורד, הפכו את הבית שלכם למקום רגוע ושקט יותר, עם תאורה חלשה יותר ופחות פעילות. תריסים שחורים יכולים לעזור לכם לשלוט באור גם כשמחשיך מאוחר.

השינוי לא יהיה מיידי, אבל זה יעזור לתינוק ללמוד ששעות הלילה הן הזמן הנכון לישון.


התינוק צריך להיות מונח על גבו תמיד בזמן השינה, עם הרגליים בתחתית העריסה.

מהו עיטוף תינוק?

עיטוף תינוק (Swaddling) הוא המונח המתאר את עטיפת התינוק בצורה יחסית הדוקה בשמיכה דקה, כך שהוא יחוש מוגן ובטוח. חלק מהתינוקות אוהבים אתם תחושת העיטוף והיא מרגיעה אותם מאוד, בעוד שתינוקות אחרים סולדים ממנה באופן פעיל. אם אתם רוצים לנסות את שיטת העיטוף, הקפידו לא להגביל יתר על המידה את תנועות הירכיים והרגליים של התינוק, מכיוון שהדבר עלול לגרום לבעיות בירך. כמו כן, ודאו שהתינוק לא מתחמם יתר על המידה.

האם מוצץ הוא רעיון טוב?

מוצץ לשעות הלילה יכול לעזור להרגיע את התינוק, אם הוא נהנה מהנחמה שבמציצה גם כשאינו רעב. עם זאת, אין מדובר בפתרון קסם, כי המוצץ נוטה ליפול מפי התינוק, כך שאתם עלולים להתעורר בדיוק באותה מידה כדי לשחק "לצוד את המוצץ" בחושך.

ברכב

ייתכן שתתפתו לקחת את התינוק שלכם לנסיעה או לטיול בשכונה כדי להרדים אותו. השיטות האלה עובדות, אבל יש לזכור שאם תעשו זאת באופן קבוע, התינוק שלכם יתחיל לצפות לזה, והדבר עלול להפוך להרגל שקשה לשבור.

יצירת שגרת הכנה לשינה

בסביבות גיל שמונה שבועות, ייתכן שתרצו להתחיל לפתח שגרת שינה רגועה ומרגיעה. אמבטיה, כרבול שקט, סיפור או שיר ערש, באותה שעה בכל לילה, יכולים לעזור לתינוק להבין שהגיע הזמן ללכת לישון. 

ככל שהתינוק מתבגר, ייתכן שתרצי להתחיל ביצירת שגרת יום עם דפוס קבוע של תנומות כדי לעזור לתינוק – ולעצמכם – להתמודד עם ימים ארוכים. אתם עשויים לחשוב שתנומות בשעות היום ימנעו מהתינוק לישון בלילה, אך לעתים קרובות ההפך הוא הנכון – הן דווקא עוזרות לו לישון. עשיית דברים באותו אופן בכל יום יכולה לעזור לתינוקכם להבין את עולמו ולהרגיש בטוח.

דפוסי שינה אופייניים לתינוק

גיל

זמן שינה כולל

לילה

מה צריך לבדוק?

0-3 חודשים

15-18 שעות שינה ביום

8-9 שעות שינה, מפוצלות על ידי האכלות לילה

האם התינוק רעב או שחם לו או קר לו? 

4-12 חודשים

12-16 שעות שינה ביום

9-10 שעות שינה

ייתכן שהתינוק רעב או סובל מכאבי בקיעת שיניים

12-24 חודשים

11-14 שעות שינה ביום

11 שעות שינה

ייתכן שהתינוק יזדקק לתנומות קצרות יותר בשעות היום

 

x