תינוק במתקן גן שעשועים לבוש חורפי

המדריך של נוטרילון להגנה על תינוקך בחורף​

​המערכת החיסונית של תינוקך מתפתחת בשנים הראשונות לחייו לכן ישנה חשיבות מכרעת להתפתחות ​התינוק בהתמודדות גופו עם נזקי החורף. כיצד תוכלו לעזור לו?

במיוחד על ידי ויסות חום הגוף, תזונה נכונה והיגיינה.

ילדי הבצל  הלבישו את התינוקות בשכבות

בחורף הישראלי שבו הטמפרטורות משתנות יש צורך לשים לב לצרכי תינוקך בכל יום ויום בהתאם למזג האוויר. הנושא המרכזי והחשוב הוא חום אצל תינוקות. הורים רבים מוטרדים באשר לשאלה: האם חם או קר מידי לתינוק? לכן שיטת ההלבשה המומלצת בחורף היא בשכבות, המאפשרת להפשיט או לכסות בהתאם לתנאי הטמפרטורה וצרכי התינוק. תינוק חולה שסובל מחום גבוה צריך פחות שכבות מהרגיל, לכן חשוב לאפשר לגוף לשחרר חום אך גם לשים לב מתי התינוק אינו מזיע ומראה סימנים של קור.

בניגוד לתפיסה הרווחת לגבי התקררות אצל תינוקות, תינוקות מגיל חודש ומעלה יכולים לווסת את חום גופם בעצמם. הלבשת תינוק ביותר מדי שכבות גורמת לאי נעימות והזעה המרטיבה את הבגד ולמעשה לבסוף בעצם מקררת את גוף. לכן, בחרו בבדים חמים ונושמים, כמו כותנה או פלנל ומאוד מומלץ להשתמש בכובע בימים קרים . היעזרו בגרביים רוכות או במכנסיים עם רגלית.

למרות מזג האוויר חשוב לצאת לטיולים בחוץ גם בעונת החורף. ולא רק בשביל הבריאות והנשימה אלא גם לשיפור מצב רוחו של התינוק. אך כשיוצאים החוצה לטיול בעגלה חשוב לעטוף את התינוק בשמיכה עבה מכיוון שכשאינו זז גופו תקרר מהר יותר. אולם רצוי להימנע ממקומות הומי אדם או מקומות סגורים בגלל ריכוז החיידקים. לכן למרות הפיתוי השתדלו להעדיף להסתובב באוויר הפתוח על פני בילוי בקניון.

 

חום אימהי – כיצד לשמור על חדר התינוקות חם ובטוח

חימום חדר לתינוק בחורף הוא עניין חשוב במיוחד, לכן מומלץ להשתמש במד טמפרטורה ולשמור על חום של 20-22 מעלות בחדר התינוק. חשוב לבחור במכשירי חימום בטיחותיים, כמו: מזגן או רדיאטור. אם מכשיר החימום שלכם מייבש את האוויר, ניתן להוסיף לחות בעזרת מכשיר אדים חמים או קרים. הימנעו מחימום יתר של החדר. חשוב גם למקם את מיטת התינוק ליד קיר פנימי בבית, שהוא מאוזן עם טמפרטורת החדר ולא חשוף לקור כמו קיר חיצוני.

הימנעו מכיסוי התינוק מעל לקו החזה או השכבתו לישון חבוש בכובע, שכן זה עלול לגרום לחנק. התינוק זז במהלך השינה ועלול להסיר את השמיכה לכן חשוב להלבישו בשתי שכבות גם בעת ההשכבה לשינה. כמה שעות לפני השינה חשוב לפתוח את החלונות אפילו לשעה קלה בלבד כשהתינוק אינו בחדר. אוורור החדר מווירוסים וחיידקים יועיל לתינוקכם להתגבר על המחלה.

 

חורף בריא – טיפים לשמירה על בריאות התינוק

נזלת אצל תינוקות ואף סתום אינם סימפטומים של המחלה עצמה אלא תגובה של הגוף לחדירה של ווירוסים או מזהמים אחרים למערכת הנשימה. מערכת החיסון של תינוקות עדיין אינה מפותחת דיה, לכן נזלת אצל תינוקות היא עניין בשגרה. על מנת להקל על התינוק בזמן השינה גלגלו מגבת או שמיכה והניחו מתחת לחלק העליון של המזרון כדי ליצור שיפוע המונע זליגת נזלת לגרון בזמן שינה.

במקום להשתמש בשאבי נזלת או נייר טישו, שעלולים לגרום לאדמומיות או גירוי באף, מומלץ לקנח את האף בעדינות עם היד לאחר שטבלתם אותה במים חמימים.

מלבד חיסונים לתינוקות תוכלו לסייע להתפתחות תקינה של מערכת החיסון של תינוקכם על ידי תזונה נכונה.

סביב גיל 6 חודשים מתחילים לחשוף את התינוקות לטעימות ומוצקים, ולכן ניתן להתחיל לשלב בתזונת התינוק גם פירות וירקות העשירים בויטמינים ומינרלים אשר תורמים להתפתחות תקינה ומאוזנת של המערכת החיסונית.

בזמן צינון העדיפו לתת לתינוקכם מזונות כמו: מרק עוף וירקות, דגנים וקטניות.

תמיסת מי מלח רפואית או בתרסיס מי מלח המיועד לתינוקות מסייע אף הוא לייבוש נזלת וליחה.

הכי חשוב לדאוג שהתינוק ישתה כמה שיותר מים. בחורף מפזרי החום והמזגנים, מאוד מייבשים את קני הנשימה ולכן חשוב כי הפעוט ישתה הרבה מים.

פרה ביוטיקה הינו אחד הרכיבים אשר נמצאים בריכוז גבוה בחלב אם ותורמים לשגשוג החיידקים "הטובים" במערכת העיכול, החיידקים הפרוביוטיים משפיעים על כל מערכות הגוף, ותורמים להתפתחות מערכת חיסונים מאוזנת.

 

אהבה טהורה – הגיינה לפני הכל

אמצעי חשוב במיוחד כדי להימנע משפעות ומחלות הוא שמירה על היגיינה: רחיצת ידיים במשך שישים שניות במים וסבון לפני כל מגע עם התינוק או עם חפציו משפרת את בריאותו ומונעת חשיפה לחיידקים ווירוסים. יש לדאוג לשטוף גם את ידיהם של תינוקות האוכלים מוצקים לפני כל ארוחה.  

שיעול אצל תינוקות גם הוא בעיה לא נעימה. התעטשות ושיעול למרפק הם פעולה חשובה ביותר. כדאי שגם אנו כהורים נאמץ זאת על מנת למנוע ההעברה של מחלות במגע עם הידיים.

הדאגה לתינוקכם בעונה הקרה מובנת, אך חשוב גם לא להיות מפוחדים ולזכור שגוף האדם הוא מכונה נפלאה הלומדת ומתפתחת מידי יום, במיוחד בשלבי הילדות. כל שצריך הוא להעניק לתינוקכם את העזרה, החום והאהבה להם הוא זקוק על מנת להצליח להבריא בעצמו. זכרו לחייך ולשמח את הקטנטנים ולהפוך את החורף לחוויה חמימה ומשפחתית.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה