מה לארוז בתיק הלידה

הגיע הזמן להכין את תיק הלידה?

ככל שההיריון שלך מתקדם, את תעברי בין אבני דרך מרגשות רבות

ההחלטה מה לארוז בתיק הלידה היא רק אחת מהן, המגיעה לקראת זמן הלידה המרגש.

תוכלי גם לראות את רשימת פריטי החובה שלנו עבור תיק הלידה, המומלצים על ידי מיילדות, יועצות היריון ובלוגריות אמהות, כדי לוודא שיש לך את כל מה שאת צריכה.

רשימת ביקורת להכנת תיק הלידה

רשימת ביקורת להכנת תיק הלידה היא דרך מצוינת להבטיח שלא פספסת כלום, והיא תעזור לך להרגיש מוכנה ככל שאפשר לקראת הגעתו של התינוק שלך. הרשימה צריכה לכלול את הדברים שייתכן שתזדקקי להם, הן במהלך הלידה והן עם הגעת התינוק.

דברים מסוימים, למשל כדור פיזיו, אם תרצי להשתמש בו, עשויים להיות זמינים בבית החולים שבו תבחרי ללדת. עם זאת, תמיד עדיף לבדוק זאת מראש מול בית החולים, כדי שתוכלי להביא ציוד משלך לפי הצורך.

מה לארוז עבור התינוק בתיק הלידה?

לאחר הלידה, יש מספר פריטים חיוניים חדשים שתינוקך צריך שיהיו מוכנים עבורו, ורשימת הביקורת להכנת התיק לתינוק צריכה לכלול:

 • ביגוד ראשוני לתינוק – ייתכן שיהיה לך קל יותר להשתמש בסרבלים עם פתח קדמי בעת החלפת חיתול לתינוק החדש.
 • כפפות הגנה מפני שריטות וגרביים.
 • כובע לתינוק.
 • שמיכה לתינוק.
 • תלבושת "חזרה הביתה".
 • מושב בטיחות לרכב עבור קבוצת משקל 0+, הפונה לאחור.
 • בד מוסלין (טטרה).

מה שאת אורזת בתיק התינוק עשוי במידה מסוימת להיות מושפע ממזג האוויר.

עבור הורים חדשים רבים, בחירת התלבושת שבה התינוק ישוב הביתה מבית החולים היא רגע מיוחד מאוד, אז אל תשכחי להקדיש לכך מעט מחשבה. בנוסף, למרות שבהחלט לא מדובר בהיבט חיוני, תוכלי לשקול לארוז יומן תינוק או ספר זיכרונות כדי לתעד את השעות והימים הראשונים המדהימים עם התינוק החדש שלך. יש הורים שאוהבים להביא עמם כמה מסמכים חשובים, כדי להכריז על הלידה ועל השם והמגדר של התינוק שלהם. אלה יכולים ליצור כמה תמונות מקסימות שניתן לשלוח לחברים ולבני המשפחה.

הכנת תיק לאם

כשאת עומדת להפוך לאם, קל למקד את כל תשומת הלב שלך בתינוק ובדברים שהוא עשוי להזדקק להם ברגע ביאתו לעולם. עם זאת, חשוב לא פחות לחשוב גם על מה שאת צריכה, הן במהלך הלידה והן לאחריה.

חשבי על דברים שיגרמו לך להרגיש בנוח ויעזרו לך להיות רגועה ומוכנה לחוויית הלידה הייחודית שלך.

פריטים חיוניים לתיק לידה לאם

תיקי לידה הם אולי לא הפריטים הזוהרים ביותר, אבל את יכולה להיות בטוחה שהם השימושיים ביותר.

 • גרביים או נעלי בית ואולי כפכפים.
 • חזיות הנקה ורפידות הנקה סופגות.
 • תחתוני היריון.
 • כותונת לילה או חולצת טריקו רופפת – פיג'מה עם פתח קדמי (למשל כפתורים) היא שימושית לנשים מניקות.
 • חלוק.
 • כיסוי עיניים – יכול לעזור לך לנוח ולהירגע בזמן הלידה (גם אטמי אוזניים הם בחירה טובה).
 • תחבושות היגייניות לנשים לאחר לידה.
 • בגדים רופפים ונוחים לחזרה הביתה.

יש לוודא שרשימת הביקורת להכנת תיק הלידה כוללת את תוכנית הלידה שלך ואת רשימות ההכנה ללידה שהיו איתך במהלך ההתייעצויות שלפני הלידה. כך, לגורם הרפואי לא יהיו ספקות לגבי רצונך בקשר ללידה, והוא יוכל לממש את התוכנית שלך ככל האפשר.

שיכוך כאבים במהלך הלידה כנראה היה בין השיקולים שלך, ואם השתתפת בקורסים להכנה ללידה, זהו ככל הנראה אחד הדברים שדנו בהם. אם בכוונתך להשתמש במכשיר טנס לשיכוך כאבים, ודאי שהמכשיר ארוז במצב תקין ושיש לך סוללות חלופיות למקרה הצורך.

לא משנה איך תבחרי ללדת, בגדים נוחים הם חובה. לדוגמה, אם את מתכננת לידת מים, ביקיני או גופייה יהיו כנראה פריטי הלבוש הפרקטיים ביותר בבריכת הלידה. לעומת זאת, אם את יולדת במיטה, פיג'מה מכותנה או חולצת טריקו רופפת הן אפשרויות טובות.

בגדים נוחים ורופפים יעזרו אם את צריכה לעבור ניתוח קיסרי, מכיוון שהם יקטינו את הסיכוי להחמרה במצב הפצע הניתוחי.

פריטי רחצה שכדאי לארוז

כשאת יולדת, קשה לחזות כמה זמן תישארי בבית החולים לאחר מכן.

אין שתי חווית לידה זהות, וייתכן שבסופו של דבר תישארי בבית החולים פרק זמן ארוך מעט מהצפוי. לדוגמה, אם תעברי ניתוח קיסרי או שהתינוק שלך ייוולד מוקדם מהצפוי.

לכן כדאי לארוז תיק רחצה המכיל:

 • מברשת שיניים ומשחת שיניים.
 • דיאודורנט.
 • מגבת קטנה.
 • שמפו ומברשת לשיער.
 • קרם לחות או שמן גוף ושפתון.

תחליב לידיים ולגוף יכול לעזור, מכיוון שלעתים העור נעשה קצת יבש בסביבת בית החולים. כמו כן, אם בכוונתך להניק, כדאי לארוז משחה לפטמות בתיק הלידה, למקרה שתחושי כאב בפטמות.

אם יש לך שיער ארוך, כדאי גם שיהיו לך הרבה גומיות וסרטים לשיער, כדי לעזור להרחיק את השערות מהפנים ולמנוע התחממות.

חטיפים שכדאי לארוז

מכיוון שהלידה שורפת הרבה אנרגיה, חשוב לוודא שיש לך מגוון חטיפים ברשימת האריזה לחדר הלידה. אם יהיו לך מספיק חטיפים, את והפרטנר שלך ללידה לא תצטרכו ללכת כל הזמן לקנות חטיפים במכונות האוטומטיות.

במהלך הלידה, נסי לבחור חטיפים מזינים שיספקו לך את האנרגיה הנחוצה לך אך לא יכבידו על הבטן שלך. לדוגמה, בננות או פירות טריים אחרים, בייגלה, ביסקוויטים מקמח מלא וקרקרים. חטיפי אנרגיה יכולים גם להיות אפשרות טובה, אבל כדאי לבדוק את תכולת הסוכר.

לידה יכולה להיות חוויה מצמיאה, כך שבקבוק מים בהישג יד יעזור לך להימנע מהתייבשות.   ארזי כמה קשיות – אלה יקלו על הפרטנר שלך ללידה להעביר לך משקה בעת הצורך.

כדאי לעשות זאת גם אם את מתכננת לידת בית. שמירה על כמה חטיפים חיוניים ואספקה בהישג יד תעזור לך להרגיש מוכנה יותר ולמקד את האנרגיה שלך בלידה.

הכנת תיק לאב ולפרטנר ללידה

אם את בוחרת בבן/בת הזוג שלך, או באדם אחר כפרטנר ללידה שלך, הם יצטרכו לעשות מעט הכנות בעצמם.

אז אילו דברים צריכים להיות בתיק הלידה של הפרטנר שלך ללידה?

בגדים להחלפה ומספר פריטי רחצה בסיסיים, כולל מברשת שיניים ומשחת שיניים, עשויים להיות שימושיים. אין לדעת כמה זמן תימשך הלידה שלך וכמה זמן תצטרכי להישאר בבית החולים.

הפרטנר שלך ללידה עשוי גם לשקול להביא:

 • טלפון נייד ומטען.
 • זוג אטמי אוזניים – אלה עשויים להיות שימושיים אם הלידה שלך תיקח קצת יותר זמן ותרצי לנוח קצת. 
 • כרית נוספת.
 • בקבוק מים.
 • כמה ספרים.

תוכלי להטיל עליהם משימות נוספות גם כן. אם הפרטנר שלך ללידה הוא זה שנוהג לבית החולים ובחזרה, ודאי שמיכל הדלק ברכב מלא ושיש לו מספיק כסף קטן או אפליקציה לנייד לתשלום על החניה. 

אריזת תיק לידה לניתוח קיסרי

אם את מתכננת לעבור ניתוח קיסרי, ישנן מספר תוספות שאולי תרצי להוסיף לרשימת האריזה, במיוחד לאור זאת שסביר להניח שתישארי בבית החולים מספר ימים לאחר מכן.

ארזי כמה ספרים ומגזינים כדי להעביר את הזמן. סביר להניח שתגיעי לבית החולים מספר שעות לפני הניתוח הקיסרי, כך שמומלץ שיהיה משהו שיעסיק אותך ויסיח את דעתך מההמתנה.

לאחר הניתוח הקיסרי, התנועות שלך יהיו מוגבלות, ותצטרכי לנוע בזהירות כדי לשמור על יציבות. מלאי את תיק הלידה שלך בפריטים שיגרמו לך להרגיש בנוח ככל האפשר. ארזי כמה זוגות תחתונים גבוהים מכותנה, שיכסו את הצלקת שלך ויקטינו את הסיכון לסיבוכים. בגדים רופפים עם כפתורי פתיחה קדמיים יספקו גישה קלה לצורך הנקה. כפכפים או נעלי בית יפחיתו את הצורך להתכופף.

גם מגבונים יאפשרו לך להתרענן בקלות מבלי שתצטרכי לעשות גיחות חוזרות לשירותים.

תיק לידה לתאומים

אם את מצפים לתאומים, תיק הלידה שלך עשוי להיות זהה. עם זאת, מיותר לציין שתצטרכי כמות כפולה של חיתולים ובגדי תינוקות לשני תינוקות, כך שהדאגה העיקרית שלך תהיה היכן לארוז הכול. את יכולה לנסות לארוז שני תיקים, ואם אין מספיק מקום בחדר, להשאיר תיק אחד ברכב או אצל הפרטנר, שיכול להביא לך אותו לפי הצורך.

מה לארוז בתיק לידה לפג?

ייתכן שהצוות הרפואי שלך יחליט שלידה מוקדמת מתוכננת היא דרך הפעולה הטובה ביותר בנסיבות שלך. לדוגמה, אם את או תינוקך סובלים ממצב רפואי הדורש טיפול.

אם זה המקרה, ייתכן שתהיה לך הזדמנות לארוז את תיק הלידה שלך עם כל הדברים שאת צריכה. כדאי להקפיד לארוז כמה בגדי תינוקות לפגים, כמו גם חיתולים קטנים יותר.

עם זאת, לפעמים תינוקות פשוט מחליטים להגיע מוקדם, דבר שעלול לגרום לך לחרדה ותחושת חוסר מוכנות, במיוחד אם עדיין לא התחלת להכין את רשימת האריזה לתיק הלידה.

עם זאת, חשוב לזכור שבתי החולים מצוידים היטב כדי להתמודד עם לידה מוקדמת ויוכלו לספק את רוב, אם לא כל הדברים הדרושים לך. הגורם הרפואי גם יספק לך את התמיכה הדרושה לך בכל הנוגע להאכלה ולטיפול הכללי בתינוק.

את צריכה רק להתמקד בעצמך ובתינוק שלך. יהיה לך מספיק זמן כדי להשיג את כל הדברים שאת צריכה, ברגע שיהיה לך מושג ברור יותר לגבי משך השהייה הצפויה בבית החולים.

מתי לארוז את תיק הלידה

אין זמן נכון או לא נכון לארוז את תיק הלידה שלך, אבל לא מומלץ להשאיר את המטלה לרגע האחרון.

יש אנשים שאוהבים להיות מוכנים מוקדם ככל האפשר, בעוד שאחרים מעדיפים להשאיר דברים למועד קצת יותר מאוחר.

ככלל אצבע, מומלץ לארוז את תיק הלידה לפחות שלושה שבועות לפני תאריך הלידה המשוער, כדי לוודא שתהיי מוכנה ככל האפשר. 

גודל תיק הלידה

גם כאן, אין כלל מוגדר. עם זאת, יש לזכור כי המקום בחדר הלידה ובמחלקת יולדות עשוי להיות מוגבל, לכן יש להימנע מלקחת מזוודה גדולה מדי או תיקים רבים מדי.

תיק למספר ימים אמור להספיק, או שני תיקים קטנים יותר, אחד עבור הפריטים החיוניים לתיק הלידה והשני עבור הפריטים הדרושים לתינוק.

הפניות

1.  https://www.nhs.uk/pregnancy/your-pregnancy-care/antenatal-care-with-twins/#:~:text=Premature%20birth,are%20born%20before%2035%20weeks.

Last reviewed: 2nd September 2022

Reviewed by Nutricia’s Medical and Scientific Affairs Team

x