שבוע 13 להתפתחות העובר בהיריון

שבוע 13

שבוע 13 - השליש השני מתחיל

השליש השני

שבוע 13את כבר בשליש השני להריון. למרות שעדיין אי אפשר לראות זאת בבדיקת האולטרסאונד, האשכים או השחלות של התינוק כבר התפתחו באופן מלא בהתאם למין התינוק.
ראשו של התינוק גדל מאוד בשבועות האחרונים, וכעת הוא מאט את קצב גדילתו. כמו כן, עיניו ואוזניו נעות למקומן הרגיל בראשו, והופכות אותו יותר ויותר לאדם זעיר. בשבוע 13 תינוקך כבר פעיל מאוד, למרות שעדיין לא תוכלי לחוש בתנועותיו. אורכו של עובר בן 13 שבועות 8 ס"מ בלבד ותנועותיו עדיין קלות מכדי שתבחיני בהן.

מה קורה בגופך במהלך שבוע 13?

אחד הסימנים להריון הוא עלייה מתמדת במשקל, עם גדילת התינוק. שדייך מתכוננים להנקה וגופך צובר יותר ויותר מאגרים להזנת התינוק. קראי עוד מהי עלייה נורמלית במשקל במהלך ההריון.
עליית המשקל של התינוק כבר נראית לעין לאנשים סביבך. לכן אם עדיין לא סיפרת, תוכלי להתחיל להודיע לאנשים הקרובים אלייך על ההריון. ייתכן שהגיע הזמן גם לספר על ההריון במקום העבודה.

כיצד למנוע עצירות במהלך הריון

שינויים הורמונליים בגופך במהלך ההריון עשויים להשפיע על העיכול ולגרום לעצירות. סוגי מזון מסוימים מקלים על עצירות במהלך הריון. למשל, חשוב לכלול הרבה סיבים וכמות מספיקה של נוזלים בתפריט הדיאטה בהריון. קראי הכול על מזון עשיר בסיבים בהריון.

תינוקך מתפתח במהירות במהלך ההריון שבוע אחר שבוע. עקבי אחר יומן ההריון שלנו כדי לברר אלו שינויים מתרחשים במהלך שבוע 14 להריון. 


References: Williams Obstetrics 24th edition.

Embryogenesis and Fetal Morphological Development (Chapter 7, 127-144). In: Cunningham FG, Lenovo KJ, Bloom SL, Spong CY, Dashe JS, Hoffman BL, Casey BM, Sheffield JS (eds.). Williams Obstetrics. 24th edition. 2014, McGraw Hill Education. 
​​​​​

שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה