שבוע 14 להתפתחות העובר בהיריון

שבוע 14

​שבוע 14 - כל מה שצריך לדעת

שבוע​ 14 - תרגול נשימה

למרות שהתינוק מקבל את החמצן שהוא זקוק לו דרך חבל הטבור, הוא מתרגל תנועות נשימה באמצעות ריאותיו הזעירות. צווארו של התינוק ממשיך לצמוח, ומרים את סנטרו מעלה מהחזה. התינוק רושם התקדמות ומתפתח בפרטי פרטים: ציפורניים רכות בכפות הידיים והרגליים מתחילות להתפתח ואניצי שיער נוצרים על ראשו. העפעפיים נוצרים לאטם, למרות שיהיו עצומים עוד זמן רב. תנועות התינוק לא היו קבועות עד כה, ועתה הוא מתחיל למתוח את גפיו בצורה מתואמת יותר. תנועות אלה יהיו עדינות מכדי שתבחיני בהן, מפני שאורכו 8.5 ס"מ בלבד בשלב זה.

מה קורה בגופך במהלך שבוע 14?

גופך יצר כרית נעימה של מי שפיר המקיפה את התינוק. כמות מי השפיר עולה בהתמדה בכל שלבי ההריון עד לרגע הלידה. סימני ההריון הראשונים כבר עברו חלפו, ועתה צפויה לך תקופה נוחה במהלכה תחושי הקלה בתופעות של תחילת ההריון כגון בחילות והקאות הבוקר.

ויטמין K בתפריט הדיאטה בהריון

מבוגרים זקוקים רק לכמות קטנה של ויטמין K, ויטמין החיוני לקרישת הדם, אך תינוקות זקוקות לכמויות גדולות יותר כדי למנוע התפתחות מחלות דם נדירות לאחר הלידה. כדאי לכלול בתפריט הדיאטה בהריון ויטמין K ממקורות טבעיים, לקירה נוספת על מזון העשיר בוויטמין K.

תינוקך מתפתח במהירות במהלך ההריון שבוע אחר שבוע. עקבי אחר יומן שבועות ההריון כדי לברר אלו שינויים מתרחשים במהלך שבוע 15 להריון.


References: Williams Obstetrics 24th edition.

Embryogenesis and Fetal Morphological Development (Chapter 7, 127-144). In: Cunningham FG, Lenovo KJ, Bloom SL, Spong CY, Dashe JS, Hoffman BL, Casey BM, Sheffield JS (eds.). Williams Obstetrics. 24th edition. 2014, McGraw Hill Education. 
​​​​

שימוש באתר מהווה אישור לשמישוש בעוגיות. לפרטים נוספים, נא לפנות לתקנון הפרטיות שלנו​​ הסכמה